Syfte
Att bli medveten om olika rättigheter i Barnkonventionen.
Att träna på sekvenser genom att använda sekvenskort.
Att genomföra diskussioner kring Barnkonventionen.
Mål
Att kunna reflektera, samtala om och förstå sina rättigheter,
efter sin förmåga. Att formulera sig genom tal och skrift.
I barnkonventionen
Varje barn rätt till ett eget namn, ett medborgarskap och att känna till sitt ursprung. (Artikel 7)
Varje barn har rätt till yttrandefrihet, att tänka, tycka och uttrycka sina åsikter. (Artikel 13)
Material och förberedelser
- Gå igenom hela lektionen på förhand.
- Förbered dator och projektor för filmvisning.
- Förbered utskrift av illustrationer i A4-format för att prata om rättigheter med eleverna.
- Förbered utskrift av bilder till ”Berättelse med sekvenskort”.
- Förbered utskrift av “Min egen födelsedag”.
- Förbered utskrifter av illustrationer: ”Berätta med bilder om barn”.

Börja
Prata om rättigheter
Det finns rättigheter som är speciellt för barn. De står i barnkonventionen. I den här lektionen tittar vi särskilt på följande rättigheter.
Använd illustrationer i A4-format när du introducerar rättigheterna för eleverna.

Kolla
Titta på film
Titta på filmerna för att lära er mer om barns rättigheter. Lyssna och samtala kring filmerna.
Film 2: Min rätt att ha ett namn och en födelsedag
Låt eleverna kommentera och återberätta filmen. Ta hjälp av frågorna.
- Vad skulle hända om alla barn i hela världen hade samma namn?
- Vad är ett bra födelsedagsfirande?
- Vad skulle hända om du inte hade en identitet och till exempel inte kunde få ett pass?
Film 3: Min rätt att tycka och tänka vad jag vill
Låt eleverna kommentera och återberätta filmen som handlar om att varje barn har rätt till yttrandefrihet. Ta hjälp av frågorna.
- Vad menas med yttrandefrihet?
- På vilka sätt är det bra att barn får säga vad de tycker?
- Vad menas med tankefrihet?
- Är det bra om en lärare alltid vet vad en elev tänker?
Fortsätt
Arbeta med sekvenskort och berättelser
Här ska eleverna arbeta med en kort berättelse

Genomförande
Gör så här:
- Dela ut texten till eleverna.
- Läs upp den korta berättelsen för eleverna. Låt eleverna följa med i texten.
- Låt eleverna arbeta med att placera bilderna som hör till berättelsens olika delar.
Berättelse med sekvenskort
- Efter att alla kommit hem från skola och jobb samlas familjen på soffan. Barnen i familjen heter Josef och Josefin. Att ha ett eget namn är en viktig del av sin identitet. Idag är det en speciell dag. Det känns lite pirrigt.
- Josefin fyller sju år idag. Det är den 14 juni. För exakt sju år sedan föddes Josefin. I norden har vi firat barnens födelsedag sedan 1600-talet. Att fira sin födelsedag är en del av den bild varje barn har av sig själv. Josefin tycker om tårta. Idag ska familjen fira med tårta.
- Josefin får en födelsedagspresent. Hon har önskat sig en sparkcykel. Josefin blir väldigt glad när hon öppnar det stora paketet. Hela kvällen är hon ute och åker på sparkcykeln hon fick på sin födelsedag.
Prata om berättelsen
- Vem handlar berättelsen om?
- Kan ni beskriva hur personerna ser ut?
- Vad händer?
- Var någonstans utspelar berättelsen sig tror ni?
- Är det sommar eller vinter?
- Vilken artikel i barnkonventionen handlar berättelsen om tror ni?
Läs artiklarna igen:
Varje barn rätt till ett eget namn, ett medborgarskap och att känna till sitt ursprung. (Artikel 7)
Varje barn har rätt till yttrandefrihet, att tänka, tycka och uttrycka sina åsikter. (Artikel 13)
Min egen födelsedag
Låt eleverna rita och berätta om sin egen födelsedag och hur de tycker om att fira sin egen födelsedag.

Fördjupa
Berätta med bilder
Alla barn har rätt till ett namn och en födelsedag.
Visa bilderna för eleverna. Låt eleverna fantisera om vad som händer i de nästa rutorna till höger. Låt eleverna rita och berätta om de nästa bilderna.


Varje barn har rätt till yttrandefrihet
Visa bilden för eleverna. Eleverna får arbeta med att rita eller skriva vad personen på bilden tycker om, ogillar, gör på fritiden och gillar att leka. Låt barnen avsluta meningarna åt barnet på bilden:
- Det bästa jag vet…
- Jag gillar inte …
- På fritiden brukar jag…
- Jag tycker om att leka med…