Syfte
Att bli medveten om olika rättigheter i Barnkonventionen. Att träna på att prata om bilder. Att genomföra diskussioner kring Barnkonventionen.
Mål
Att kunna reflektera kring, samtala om och förstå barns
rättigheter, efter sin förmåga.
Att genom olika estetiska former ge uttryck för sina känslor.
I barnkonventionen
Varje barn har rätt till utbildning. Grundskolan ska vara gratis. (Artikel 28)
Varje barn har rätt till lek, vila och fritid. (Artikel 31)
Varje barns rätt till privatliv ska respekteras. (Artikel 16)
Material och förberedelser
- Gå igenom hela lektionen på förhand.
- Förbered dator och projektor för filmvisning.
- Förbered och ta fram memorykorten du använde i förra lektionen.
- Förbered utskrift av illustrationer i A4-format för att prata om rättigheter med eleverna.
- Förbered utskrifter av målarbilder i tre olika svårighetsnivåer.
- Förbered utskrifter av illustrationer: Berätta med bilder om barn

Börja
Prata om rättigheter
Det finns rättigheter som är speciellt för barn. De står i barnkonventionen. I den här lektionen tittar vi särskilt på följande rättigheter.
- Alla barn ska få gå i skolan.
- Alla barn ska få leka.
- Alla barn har rätt att få vara ifred.
Använd illustrationer i A4-format när du introducerar rättigheterna för eleverna.

Kolla
Titta på film
Titta på en eller flera av följande filmer för att lära er mer om barns rättigheter. Lyssna och samtala kring filmerna.
Film 6: Min rätt att få gå i skolan
Låt eleverna kommentera och återberätta filmen som handlar om barns rätt till utbildning. Ta hjälp av frågorna.
- När är det roligt att gå i skolan?
- När är det tråkigt att gå i skolan?
- Vad skulle hända som ingen gick i skolan?
Film 7: Min rätt att leka och ha fritid
Låt eleverna kommentera och återberätta filmen som handlar om barns rätt att leka. Ta hjälp av frågorna.
- När är det roligt att leka?
- Varför tröttnar man ibland på en lek?
- Vad är en bra lek?
Film 15: Min rätt att ha hemligheter
Låt eleverna kommentera och återberätta filmen som handlar om barn rätt till privatliv. Ta hjälp av frågorna.
- Varför har barn och vuxna hemligheter som de inte berättar för någon annan?
- När är det bra att ha hemligheter?
- Har du haft någon hemlighet förut som inte är en hemlighet längre?
- Vad kan man göra om man har en hemlighet som inte känns bra?
Fortsätt
Arbeta med bild
Samtala om föregående lektion och gå igenom de olika memorykorten igen.
- Kommer eleverna ihåg förra lektionen?
- Har några nya tankar skapats utifrån dem?
- Nu kan du gå vidare och introducera bilderna att färglägga.
Genomförande
Beroende på elevgrupp finns möjlighet att använda olika material, kritor, färgpennor eller vattenfärger. Svårighetsgraden kan anpassas genom att välja bland olika bilder att färglägga.

Avslut
Låt eleverna berätta om sina målningar.
- Hur har det varit att måla?
- Har det väckts några nya känslor?
Avsluta den här lektionen med att låta eleverna ställa ut sina bilder genom att hänga upp på väggen i klassrummet.
Fördjupa
Berätta med bilder
Barns rätt att gå i skolan
Visa bilden för eleverna. Vad tänker eleverna på bilden på, de ser ju så glada ut? Vad har hänt innan bilden och vad händer sen?

Alla barn har rätt att leka
Visa bilderna för eleverna. Vad leker barnen?



Barns rätt till privatliv
Visa bilderna för eleverna. Alla bilder handlar om hemlisar. Arbeta i hela gruppen eller i mindre grupper med att skapa en berättelse så att bilderna hänger ihop. Kanske viskar barnen om innehållet i dagboken eller kanske står det något i dagboken som finns i flaskposten.


