Syfte
- Att bli medveten om olika rättigheter i barnkonventionen.
- Att genomföra diskussioner utifrån situationer med koppling till barnkonventionen.
Mål
- Att kunna reflektera, samtala om och förstå sina rättigheter, efter sin förmåga.
- Att genom olika estetiska former ge uttryck för sina känslor.
I barnkonventionen
Varje barn har rätt att uttrycka sin mening och höras i alla frågor som rör barnet. (Artikel 12)
Varje barn har rätt att få tillgång till information via till exempel internet, radio och tv. Staten ska ta ansvar för massmediers roll när det gäller varje barns tillgång till information. (Artikel 17)
Material och förberedelser
- Gå igenom hela lektionen på förhand.
- Förbered dator och projektor för filmvisning.
- Förbered utskrift av illustrationer i A4-format för att prata om rättigheter med eleverna.
- Förbered barn- och vuxenfigurer att använda i dramaövningarna. Skriv ut. Du kan också laminera och sätt häftmassa eller magnet på baksidan.
- Förbered utskrifter av situationskort - förslag på händelser
- Förbered utskrifter av illustrationer till ”Berätta med bilder om barn”

Börja
Prata om rättigheter
Använd illustrationer i A4-format när du introducerar rättigheterna för eleverna.
- Barn ska höras i alla frågor som rör barnet. (Artikel 12)
- Varje barn har rätt att få information via internet eller radio och tv. (Artikel 17)


Kolla
Titta på film
Titta på en eller flera av följande filmer för att lära er mer om barns rättigheter. Lyssna och samtala kring filmerna.
Film 9: Min rätt till det bästa för mig
Låt eleverna kommentera och återberätta filmen som handlar om att barn ska höras i frågor som rör barnet. Ta hjälp av följande frågor:
- Hur kan vuxna får reda på vad som är barnets bästa
- Om ni fick i uppdrag att bygga den bästa lekplatsen för barn, hur skulle den se ut?
- Hur kan ni vara med och påverka i skolan?
Film 13: Min rätt att få information
Låt eleverna kommentera och återberätta filmen som handlar om att varje barn har rätt att få information. Ta hjälp av följande frågor:
- Varför är det viktigt att få information?
- Vad tycker ni är viktigt att få information om?
- Vart hämtar ni själva helst information?
- Handlar nyheter på radio och tv ofta om barn?
Fortsätt
Arbeta med dramatisering
Samla alla elever och introducera karaktärerna i form av barn- och vuxenfigurer.

Genomförande
- Utifrån de olika situationskorten berättar barn- och vuxenfigurerna för eleverna om något som de har varit med om eller som de tycker.
- Låt eleverna ställa frågor och interagera med figurerna.
- Eleverna kan också få sköta figurerna själva och berätta om något de kommer på.



Förslag på händelser:
- "Hallå, jag vill säga något! Det känns farligt för oss att gå till skolan. Det är många bilar som åker här. Jag vill att ni lyssnar på oss. Det är bättre för oss om övergångsstället ligger här. För det är här vi brukar gå över."
- "Hallå, jag vill säga något! Jag vill ha mer information om skolan och vad vi ska göra. Jag vill veta vem som bestämmer vad vi ska göra i skolan! Jag vill också vara med och bestämma vad vi ska göra i skolan. Vi vet bäst vad vi tycker är roligt."
- "Hallå, jag vill säga något! Vi har så många olika idéer och tankar om vad vi kan göra på fritids. Vi vill klä ut oss och spela teater, och träna på julsånger och måla. Får vi vara med och bestämma vad vi ska göra?"
Fördjupa
Berätta med bilder
Visa bilderna för eleverna:
- Vuxna måste lyssna på eleverna. Vad tror ni att eleverna har sagt på bilderna som gör att de vuxna lyssnar?
- Vad skulle ni vilja bestämma mer om i skolan? Gör en önskelista.


Visa nästa bild för eleverna:
- Bilden visar barn som får information via TV och tidningar. Vad tror ni att tidningarna handlar om?
- TV:n handlar om alla barns rätt. Kan ni ge exempel på när det är bra att känna till sina rättigheter?
